Registrace
Košík je prázdný

Všeobecně o stavebních vrutech

Vruty a stavební vruty RAPI-TEC®

Vruty a stavební vruty RAPI-TEC®jsou určeny pro dřevostavby, do krovů, na pergoly, do dřevěných mostů, k upevňování balkonů a tepelné izolace. Používají se všude tam, kde vznikají konstrukce na bázi dřeva (rostlé dřevo, lepené lamelové dřevo, OSB desky, dřevotřískové desky, překližky a další).

Stavební vruty jsou předurčeny pro spoje v nosné konstrukci, ale pro své výhody se používají i v pomocných spojích. Mohou jimi být spojovány dřevěné díly nebo připojovány např. kovové díly k dřevěným dílům. Stavební vruty lze použít samostatně anebo s příslušným typem podložky. V případě použití podložky dochází k ještě většímu sevření spoje než při použití samostatného stavebního vrutu.

Stavební vruty nahrazují hřebíky, závitové tyče DIN 975, svorníky DIN 976, běžné vruty DIN 571, šrouby s metrickým závitem a další běžný spojovací materiál. Oproti vyjmenovanému spojovacímu materiálu mají stavební vruty několik zásadních výhod. Jednou z těchto výhod je, že mohou být, vzhledem k jejich konstrukci a zpracování, používány bez předvrtání. Používání stavebních vrutů bez předvrtání šetří pracovní čas a peníze.

Pevnost stavebních vrutů je další výhodou oproti běžnému spojovacímu materiálu. Vlastní konstrukcí a tepelným zpracováním – zušlechtěním, získávají stavební vruty mechanické vlastnosti, kterými výrazně předčí běžný spojovací materiál. Spoje vytvořené prostřednictvím stavebních vrutů jsou výrazně pevnější, což umožňuje snížit množství spojů, které je třeba zhotovit a tím vzniká další, zejména časová, úspora.

Při konstrukci vrutů a stavebních vrutů je brán i zřetel na uživatelský komfort. Proto jsou všechny vruty vybaveny drážkou Torx (Tx), která umožňuje precizně přenášet potřebný krouticí moment (Nm) na zašroubování vrutu. Tato drážka minimalizuje riziko vyskočení šroubovacího nástavce z drážky nebo protočení šroubovacího nástavce v drážce.

Kluzný lak je dalším uživatelským komfortem a je standardní součástí povrchové úpravy našich vrutů. Povrchová úprava se sestává z galvanického zinku se žlutým nebo bílým chromátem a vrstvy kluzného laku. Galvanický zinek chrání vrut před korozí a je na vrut nanesen v minimální vrstvě 5 μm. Kluzný lak slouží jako kluzná vrstva a současně jako další vrstva ochrany stavebního vrutu před korozí. Při šroubování vrutu významně redukuje tření a současně s konstrukcí vrutu tak umožňuje pohodlně zašroubovat stavební vrut bez předvrtání.

Nerezové provedení vrutů je určeno pro použití v exteriéru a také pro spojování dřevin bohatých na třísloviny (dub, akát, modřín, bangkirai a další). Vruty a stavební vruty jsou certifikovaný produkt a jejich výroba je pod stálou kontrolou kvality. Na trh jsou tak distribuovány vruty a stavební vruty, které mají garantovanou vysokou stálou kvalitu.

Pro vruty jsou vystavena:

- Prohlášení o shodě na základě Stavebních technických osvědčení (STO), Certifikátů výrobků, Protokolů o výsledku certifikace a zprávách o dohledu. Certifikaci provádí Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.

- Prohlášení o vlastnostech na základě Certifikátů a Protokolů o posouzení vlastností stavebního výrobku. Certifikaci provedl Strojírenský zkušební ústav, s.p.

Kontrola kvality a testování vrutů a stavebních vrutů

Výroba vrutů probíhá u společností se zavedeným systémem kvality ISO 9001. Při výrobě je nadefinován rozsah kontrol kvality. Kontrola rozměrů je naprostou samozřejmostí a to včetně hloubky drážky a výkyvu šroubovacího nástavce v drážce pro zašroubování na speciálních měřicích zařízení. Tepelné zpracování, které je nutnou a nedílnou součástí výrobního procesu, dává vrutům požadované mechanické vlastnosti. Tyto vlastnosti jsou ověřovány sérií zkoušek, kde se sleduje úhel ohybu, krouticí moment do zlomu a tvrdosti jádra a povrchu. U vrutů je vyhodnocována i jejich rovinnost a v případě nevyhovující rovinnosti jsou vruty rovnány. Kvalita povrchové úpravy je sledována kontrolami vrstvy pokovení a testy kluzných vlastností vrutů. Společnost HPM TEC je nejen distributor těchto vrutů, ale i dodavatelem tepelného zpracování pro tyto stavební vruty.

Vytisknout stránku Zeptat se Přidat k oblíbeným